Egy ventilátor vezérlő működése

Valamennyien tapasztaltuk már, hogy a fürdőszobákba, mellékhelyiségekbe belépve a világítás felkapcsolásával a légcserét végző ventilátor bekapcsol, majd a világítást lekapcsolva az még egy beállított fix ideig tovább működik. Felhasználója boldog, mert tudja, hogy mindig friss levegő áll rendelkezésére. Ezt a működtetést egy a ventilátorok házába gyártás során beépített időzítő, úgynevezett utánfutás vezérlő elektronika végzi. 

Valójában a motorok ilyen módon történő üzemeltetése nem életszerű, nem követi az adott helyiség tényleges használatát, nem figyeli azokat az igényeket, amiket mi a helyiség használata során egyébként elvárhatnánk tőle. Sok esetben felesleges a működésük, például a fürdőben kézmosás alkalmával eltöltött 20 másodpercünket követő 5-10 perces szellőztetés. Más alkalommal egy véletlenül bekapcsolva felejtett helyiségvilágítás folyamatos, indokolatlan motorműködést, esetleg meghibásodást eredményez.

A megoldás: "Tanítsunk" meg egy PLC vezérlőt arra, hogy figyelje a fürdő aktuális használatát és a mi "igényeink" szerint szellőztesse azt. Az időintervallumokat ilyen esetekben a felhasználóval egyeztetem, megkérdezve, hogy milyenek a család szokásai az adott helyiség használata során.

Az eredmény: A 20 másodperces kézmosás természetesen nem indít semmilyen folyamatot, azonban például egy 10 percen túli fürdés esetén már elindítja szellőztetést. Elhagyva a helyiséget, a világítását lekapcsolva még 15 percig tart a működtetés. Ezalatt a 15 perc alatt, ha egy másik családtag is igénybe veszi a helyiséget, tovább folytatódik a szellőztetés és csak az ő távozását követő 15 perc után áll le. Természetesen a program biztonsági időzítéseket is tartalmaz, melyek a motor védelme érdekében, felügyeli annak túlzott működtetését. 

Tapasztalat: Kialakulhat olyan helyzet, amikor a szellőztetésre már a helyiségbe történő belépéskor azonnal szükségünk van vagy úgy ítéljük meg, hogy már felesleges annak további szellőztetése, ezért mi szeretnénk azt azonnal BE vagy azonnal KI kapcsolni. Az ilyen helyzetekre a világítás kapcsolójának gyors BE/KI, illetve KI/BE kapcsolásával biztosítok lehetőséget. A fürdő és mellékhelyiségeket például nyaralásunk során is érdemes szellőztetni annak ellenére, hogy nincsenek napi használatban. Az ütemezett szellőztetésekre WIFI relét használok. Az applikációban a felhasználó által bármikor módosítható ütemezések hozhatók létre, továbbá lehetőségünk van arra is, hogy a telefonunkról bármikor vezérlő parancsot adhassunk a PLC-nek egy azonnali indításra vagy leállításra. 

A képeken egy fürdő és WC szellőztetésére telepített berendezés látható, valamint az applikáció felületei. A működésre vonatkozó fenti leírás csak egy példa, egy lehetőség. Valójában Ön döntheti el, hogyan szeretné használni és én úgy írom meg a programot.